İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Aksaray Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
 

TABB (Türkiye Afet Bilgi Bankası)

TABB (Türkiye Afet Bilgi Bankası)

 

TabbIcPlanlama ve Zarar Azaltma Dairesi Başkanlığı'nca yürütülmekte olan Türkiye Afet Bilgi Bankası (TABB) projesi kapsamında TABB Sistemi “tabb.afad.gov.tr” adresinden test yayınına açılmıştır.

AFAD - Ulusal Deprem Araştırma Programında (UDAP - G-12-01) araştırma projesi olarak yer alan TABB sistemi; afetlere karşı hazırlıklı olma ve olası zararların azaltılması için tüm belge ve kaynakların bir arada bulunması, geçmiş verilerin analiz edilebilmesi, doğal ve teknolojik afetler konusunda mevcut çalışmaların daha da geliştirilmesini amaçlamaktadır.

TABB sayesinde üniversiteler, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşları gibi değişik birimlerde yıllar boyunca hazırlanmış, ancak kullanıcılara erişimi sağlanamamış dokümanlar kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Kullanıcılar; afetlerle ilgili yapılan her türlü çalışmaya, tezler, raporlar, kitap, sunum, afiş, broşür, poster, dokümanlar, çekilmiş fotoğraflar ve videolara tek bir platformdan kolayca ulaşabileceklerdir.

“Doküman” ve “Analiz” olmak üzere 2 Modül olarak tasarlanan TABB sisteminde, Analiz Modülü için; istatistiksel bilgiye ihtiyaç duyan araştırmacılara cevap vermek amacıyla DesInventar Türkiye’nin oluşturulmasıyla beraber, TUAA (Türkiye Ulusal Afet Arşivi)’da afetlerle ilgili bulunan veri kaynakları değerlendirilerek, istatistik modülleri ve grafik çizdirme seçeneklerine sahip yapıyla beraber portal genişletilmiştir.

Doküman Modülü için ise; kişilerde, kurumlarda ve kütüphanelerde elektronik ortamda bulunan yayınlar yüklenmiş, elektronik ortamda bulunmayan bilgi kaynaklarının ise erişim adresi ve konumu gösterilerek arşivde bulunması sağlanmıştır. Böylece araştırmacılar bilgi kaynağı için TABB’ın doküman modülünü, istatistiksel veriler içinse analiz modülünü tercih edebileceklerdir.

Kullanıcılar; proje bitimine kadar test yayını olarak açılacak sisteme AFAD ana sayfadan ve “tabb.afad.gov.tr” adresinden ulaşabilecekler, proje bitiminde dokümanları indirebileceklerdir.

Afetlerle ilgilenen tüm araştırmacı ve çalışanlara açık olan TABB için ilgili herkesin katkıda bulunması sürekliliğinin sağlanabilmesi açısından oldukça önemli ve hassas bir konudur.