İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Aksaray Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
 

Aksaray Valiliği Basın Bildirisi 19.10.2017 23 Ekim 2017

BASIN BİLDİRİSİ
 
             Yerel basında yer alan İlimiz sınırları dâhilinde bulunan Hasandağı ile ilgili ‘Bölgede gaz çıkışlarının meydana geldiği’ haberleri üzerine konunun incelenmesi amacıyla söz konusu bölgede gaz ölçümleri ve morfolojik inceleme yapılmıştır. 
               Yerinde yapılan incelemede; dağın batı yamacında yaklaşık olarak 2950 metre rakımlı alanda buhar çıkışlarının olduğu görülmüştür. Buharın çıktığı volkanik kayaç çatlaklarından gaz ölçüm cihazı ile farklı alanlardan ölçümler yapılmıştır. Yapılan ölçümler neticesinde; cihazın ölçüm aralığında bulunan karbon monoksit (CO), hidrojen sülfür (H2S), amonyak (NH3) ve uçucu organik madde (VOC)’ye rastlanılmamış olup çıkan buhar içeriğinde zehirli bir gaz türevinin cihaz ölçüm aralığı değerlerine göre olmadığı belirlenmiştir. 
               İnceleme alanında buhar çıkışlarının olduğu kaya çatlaklıklarının düzensiz olduğu görülmüş olup çatlakların uzunlukları ve ya derinliği tespit edilememiştir. Buhar çıkan hat uzunluğu yaklaşık olarak 100 metredir.
            İnceleme alanına ilişkin olarak; Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı Deprem Dairesi’ne ait Aksaray ve Niğde illerinde bulunan sismograflar tarafından alınan verilerde 2017 yılı içerisinde bölge ve çevresi için sarsıntı tespit edilmemiştir.
                Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur. 19.10 2017
AKSARAY VALİLİĞİ